Skip to main content

Wikipédia:Jelölt lapváltozatok Tartalomjegyzék Mire jók a jelölt lapváltozatok? Jelölt lapváltozatok a gyakorlatban Hivatkozások Navigációs menüúj járőrökmegerősített szerkesztőadminisztrátorok

Wikifogalmakat tisztázó lapokJelölt lapváltozatok


MediaWikiFlaggedRevsszavazástitt láthatóa járőröknekkiemelt cikknekellenőrzéscikkértékeléslapvédelemkiemelt cikkekúj járőrökmegerősített szerkesztőadminisztrátorokWP:BÜRÜbürokrataadminisztrátorok










Wikipédia:Jelölt lapváltozatok


A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(WP:STABIL szócikkből átirányítva)

Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez


.mw-parser-output .tudnivalokbackground-color:#f5faff;padding:0.5em;margin-bottom:1.5em;border:1px solid #a3b1bf.mw-parser-output .tudnivalok::aftercontent:"";display:block;clear:both.mw-parser-output .tudnivalok-cimsormargin:0;background-color:#cedff2;font-size:120%;font-weight:bold;border:1px solid #a3b0bf;text-align:left;padding:0.2em 0.4em

Tudnivalók


Rövidítései:
WP:JEL
WP:STABIL

A MediaWiki FlaggedRevs (jelölt lapváltozatok) kiterjesztése segítségével a Wikipédia előtt új dimenzió nyílik: ezután meg lehet jelölni egy-egy szócikknek a közösség által ellenőrzött változatait, és az olvasónak jelezni, hogy vannak ilyen változatok, esetleg eleve azokat mutatni meg neki. Az egyes wikipédiák (és wikikönyvek, wikiszótárak stb.) közösségei a közeljövőben eldönthetik, akarják-e használni ezt a kiterjesztést, és ha igen, pontosan milyen beállításokkal. A magyar Wikipédián a szavazást követően a fejlesztők 2008. november 17-én aktiválták az itt látható beállításokkal.





Tartalomjegyzék





  • 1 Mire jók a jelölt lapváltozatok?


  • 2 Jelölt lapváltozatok a gyakorlatban

    • 2.1 Cikkek lehetséges állapotai


    • 2.2 Ki mit lát?


    • 2.3 Ki jelölhet meg egy szócikket?


    • 2.4 Táblázatos összefoglalás


    • 2.5 Kik adják és kaphatják a megjelölés jogát?


    • 2.6 „Mit gondolsz erről az oldalról?”


    • 2.7 Vonatkozó speciális lapok



  • 3 Hivatkozások




Mire jók a jelölt lapváltozatok?


A Wikipédia egyik legnagyobb problémája a megbízhatóság: a jól megírt, megbízható forrásokon alapuló, sokak által leellenőrzött cikkek keverednek a felületes, elfogult, tévedésekkel teli írásokkal. Ráadásul még a legjobb cikknél is előfordulhat, hogy az olvasó éppen abban az öt percben nézi, amikor egy vandál átírta, és a járőröknek még nem volt idejük visszaállítani. A Wikipédia működését nem ismerő látogatónak gondot okozhat felismerni az újonnan bekerült tévedéseket vagy rongálásokat; és még ha ismeri is a laptörténet használatát, időbe kerül egy korábbi, jobb változat megtalálása.


A megjelölt lapváltozatok rendszere lehetővé teszi, hogy az olvasó egyetlen kattintással megnézhesse az utolsó olyan változatot, amit egy megbízható szerkesztő vandalizmustól mentesnek jelölt, vagy amit a közösség minőségileg kiemelt cikknek nyilvánított; vagyis át tudja venni az ellenőrzés, részben a cikkértékelés, a lapvédelem és a kiemelt cikkek funkcióját is, és szoftvertámogatással kiegészítve sokkal hatékonyabbá teszi azokat.



Jelölt lapváltozatok a gyakorlatban



Cikkek lehetséges állapotai


A jelölt lapváltozatok a szócikk, sablon, portál, kategória és fájl névterekben levő oldalakon működnek. Ezen lapoknak három állapotuk lehet, amit a jobb felső sarkukban látható információs dobozka jelez:


  1. ellenőrizetlen

  2. megtekintett

  3. kiemelt

A megtekintett oldal kritériumai ugyanazok, amit régen az FV-járőrök ellenőriztek, azaz nincsenek bennük esetleg bekerült próbaszerkesztések, spam, feltehetően jogsértő tartalom és vandalizmus. Azaz „a járőr látta, átolvasta, és nem talált benne (szakértelem nélkül is) nyilvánvaló hibát”. A kiemelt változat pedig a jelenlegi kiemelt cikkek megfelelője.



Ki mit lát?


A lapra lépéskor a be nem jelentkezett olvasó a legutolsó megtekintett változatot látja (ha van olyan), a bejelentkezett szerkesztő pedig alaphelyzetben a lapok legutolsó változatát látja (legyen az akár ellenőrzött, akár nem). A Beállításaim speciális lap jelölt lapváltozatok fülén azonban beállítható, hogy a legutóbbi vagy a legutóbbi ellenőrzött változatot lássuk alapértelmezésben. Ettől a beállítástól függetlenül, a többi változatot is mindig szabadon megtekintheti mindenki.


Ha egy nem bejelentkezett szerkesztő módosít egy lapon, a változtatása csak megtekintés után jelenik meg alapértelmezetten, de bármelyik változat továbbra is megtekinthető és szerkeszthető.


Az adminisztrátorok be tudják állítani, hogy egyes lapoknak a be nem jelentkezett szerkesztők is a legfrissebb állapotát lássák.



Ki jelölhet meg egy szócikket?


A megtekintett minősítést az eddig járőr joggal rendelkező szerkesztők adhatják és vehetik el. (A régi járőr (patroller) jogot nyugdíjaztuk, helyette az új járőr jog (editor) birtokában lehet megtekintettnek jelölni cikkeket.) Az új járőrök megegyeznek a volt FV-járőrökkel.


Egy másik jog a megerősített szerkesztő csoportba tartozó felhasználóké (confirmed), akiknek a saját szerkesztéseik automatikusan megtekintetté válnak (ha már megtekintett lapváltozatot szerkesztenek).


A kiemelt jelzést az adminisztrátorok adhatják és vehetik el, a közösségi döntéseknek megfelelően. Akiknek nincs joguk megtekintettnek jelölni (olvasók, anonim és frissen regisztrált szerkesztők), azok értékelhetik a lapot különböző szempontok szerint. Ezekből az értékelésekből statisztikákat és grafikonokat készít a szoftver.


Tehát a járőrök adhatnak és elvehetnek megtekintett minősítést; a megerősített szerkesztők változtatásai pedig automatikusan megtekintettnek minősülnek a korábban már megtekintettnek jelölt lapokon.



Táblázatos összefoglalás

































Kiinduló állapot:

A lap legutolsó állapota: megtekintett

A lap már volt megtekintettnek jelölve, de azóta történtek meg-nem-tekintett szerkesztések

A lap eddigi szerkesztői kizárólag megerősítettek

A lap eddigi szerkesztői között vannak meg-nem-erősítettek is

Ki mit lát alapban?

Anon
A legfrissebb állapotot

A legfrissebb megtekintettet, és az azóta történtekről difflinket.
A legfrissebb állapotot
A legfrissebb állapotot

Regisztrált szerkesztő
A legfrissebb állapotot

Ki mit lát, ha szerkesztésre megnyitja?
A legfrissebb állapotot

Egy szerkesztés hatása

Nem-megerősített szerkesztő, anon
a lap átminősül meg-nem-tekintetté
marad meg-nem-tekintett

Megerősített szerkesztőé

marad megtekintett

marad meg-nem-tekintett

Melancholie (bot):
(nem nyúl hozzá)
(nem nyúl hozzá)

átminősíti megtekintetté
(nem nyúl hozzá)

Egy járőr:
visszaminősítheti
átminősítheti megtekintetté


Kik adják és kaphatják a megjelölés jogát?


A megerősített szerkesztő és járőr jogot a bürokraták adhatják és vehetik el, a jogosultságok a WP:BÜRÜ lapon kérhetőek.


Jogok megadása
  • A megerősített szerkesztő jogot a régebb óta szerkesztő, megbízhatónak megismert szerkesztők kaphatják meg kérés alapján. Megerősített szerkesztő nem lehet olyan szerkesztő, aki spamel, jogsértő tartalmat tölt fel, vandalizál, részt vesz szerkesztési háborúkban, vagy megfelelő forrás- és licencmegjelölés nélkül tölt fel képeket.

  • A járőr jogot a megerősített szerkesztő kritériumainak megfelelő és rendszeresen járőröző szerkesztők kaphatják és tarthatják meg.

Jogok elvesztése
  • A járőr jog visszavonása kérhető attól a szerkesztőtől, aki
    • többször is olyan lapot hagy jóvá, amiben vandalizmus, spam, nyilvánvaló reklám, vagy hasonlóan egyértelműen kiszűrendő tartalom szerepel;

    • egynél többször vesz részt ellenőrzöttséggel kapcsolatos szerkesztési háborúkban (3VSZ);

    • egynél több esetben vesz részt ellenőrzéssel kapcsolatos zavarkeltésben;

    • kéri a jog visszavonását;

    • járőri tevékenységet legalább egy éve, vagy szerkesztői munkát legalább egy éve egyáltalán nem végez.


  • A megerősített szerkesztő jogot elveszítheti az a szerkesztő, aki egynél többször helyez el olyan tartalmat, ami a járőrök által kiszűrendő (lásd feljebb).

A bürokrata a jogosultság odaítéléséről, illetve annak megvonásáról saját hatáskörben dönthet, akár kérés vagy javaslat nélkül is.


Az adminisztrátorok automatikusan rendelkeznek megerősített szerkesztői és járőrjogosultsággal is.



„Mit gondolsz erről az oldalról?”


A lap értékelésére szolgáló eszköz, amelynek adataiból statisztikák készülnek. Mindenki számára elérhető.



Vonatkozó speciális lapok


Ellenőrzés

  • Ellenőrzött lapok: az ellenőrzött lapok listája


  • Ellenőrizetlen lapok: a nem ellenőrzött lapok listája


  • Elavult ellenőrzött lapok: az utolsó megjelölés óta változott lapok, amelyeket újra megtekintettnek kell jelölni


  • Minőségellenőrzés: értékelési napló (ebben lehet aktuális állapot ill. kézi/automatikus ellenőrzés alapján szűrni)


  • Ellenőrzési napló: másik fajta napló (ebben lehet oldalra szűrni)


  • Ellenőrzési statisztika: az ellenőrzés állapota, mennyi lap értékelt

Rögzítés

  • Rögzített lapok: azon oldalak listája, amelyeknek mindig a legutolsó stabil, azaz rögzített változatát láthatjuk alapértelmezetten


  • Nem rögzített lapok: azon oldalak listája, amelyeknek mindig a legutolsó instabil (vázlat, „nem rögzített”) változatát láthatjuk alapértelmezetten

Olvasói visszajelzés

  • Jónak ítélt lapok: a lap értékelése pozitív a „Mit gondolsz erről az oldalról?” alapján


  • Rossznak ítélt lapok: a lap értékelése negatív a „Mit gondolsz erről az oldalról?” alapján


Hivatkozások


  • mw:Help:FlaggedRevs

  • Wikipédia:Jelölt lapváltozatok/Statisztikák



A lap eredeti címe: „https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipédia:Jelölt_lapváltozatok&oldid=20998302”





Navigációs menü

























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.044","walltime":"0.057","ppvisitednodes":"value":106,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":423,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":49,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":4,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":455,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 16.566 1 -total"," 66.05% 10.942 1 Sablon:Tudnivalók-eleje"," 17.14% 2.840 1 Sablon:Tudnivalók-vége"," 15.79% 2.615 1 Sablon:Rövidítés"],"cachereport":"origin":"mw1327","timestamp":"20190314185956","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":147,"wgHostname":"mw1268"););

Popular posts from this blog

Identifying “long and narrow” polygons in with PostGISlength and width of polygonWhy postgis st_overlaps reports Qgis' “avoid intersections” generated polygon as overlapping with others?Adjusting polygons to boundary and filling holesDrawing polygons with fixed area?How to remove spikes in Polygons with PostGISDeleting sliver polygons after difference operation in QGIS?Snapping boundaries in PostGISSplit polygon into parts adding attributes based on underlying polygon in QGISSplitting overlap between polygons and assign to nearest polygon using PostGIS?Expanding polygons and clipping at midpoint?Removing Intersection of Buffers in Same Layers

Masuk log Menu navigasi

อาณาจักร (ชีววิทยา) ดูเพิ่ม อ้างอิง รายการเลือกการนำทาง10.1086/39456810.5962/bhl.title.447410.1126/science.163.3863.150576276010.1007/BF01796092408502"Phylogenetic structure of the prokaryotic domain: the primary kingdoms"10.1073/pnas.74.11.5088432104270744"Towards a natural system of organisms: proposal for the domains Archaea, Bacteria, and Eucarya"1990PNAS...87.4576W10.1073/pnas.87.12.4576541592112744PubMedJump the queueexpand by handPubMedJump the queueexpand by handPubMedJump the queueexpand by hand"A revised six-kingdom system of life"10.1111/j.1469-185X.1998.tb00030.x9809012"Only six kingdoms of life"10.1098/rspb.2004.2705169172415306349"Kingdoms Protozoa and Chromista and the eozoan root of the eukaryotic tree"10.1098/rsbl.2009.0948288006020031978เพิ่มข้อมูล