Википедија:Како започети нову страницу Садржај Кратки курс Дужи (препоручљив) курс Како отворити нову страницу Отворите страницу директним уписивањем Интернет адресе Отворите страницу са странице за вежбање Остале информације Види још Мени за навигацијуВП:КЗНС
ВезеМеђувики везеПроменљивеURLСимболиФуснотеФормулаСписковиТабелеСлике и остале датотекеСтраница за сликуНасловШаблонКатегоријаПреусмерењеИменски просторПремештање страницеВраћањеИспробавањеУређивачке скраћеницеДугмићи за изменеМагичне речиОписивање изменаСтраница за разговорСукоб изменаМала изменаСинтакса WikiHieroСинтакса EasyTimelineпроверитеПесак
(function()var node=document.getElementById("mw-dismissablenotice-anonplace");if(node)node.outerHTML="u003Cdiv class="mw-dismissable-notice"u003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-close"u003E[u003Ca tabindex="0" role="button"u003Eсакријu003C/au003E]u003C/divu003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-body"u003Eu003Cdiv id="localNotice" lang="sr" dir="ltr"u003Eu003Cdiv style="position:relative; overflow:hidden; background-color:#5E9DC8; text-align:center; color:white; font-size:1.25em; font-weight:bold; line-height:1.5em; margin-top: 5px;"u003Eu003Cuu003Eu003Ca href="https://meta.wikimedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%9B%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%92%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D0%9E%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B5" class="extiw" title="meta:Велико пролећно сређивање Оставе"u003Eu003Cspan style="color:white"u003EУчествуј у Великом пролећном сређивању Оставе од 15. марта до 15. априла!u003C/spanu003Eu003C/au003Eu003C/uu003Eu003C/divu003Enu003Cdiv style="position:relative; overflow:hidden; background-color:#5E9DC8; text-align:center; color:white; font-size:1.25em; font-weight:bold; line-height:1.5em; margin-top: 5px;"u003Eu003Cuu003Eu003Ca href="/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%A2%D0%B0%D0%BA%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D1%83_%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%9A%D1%83_%D1%87%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B0/%D0%A6%D0%95%D0%95_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%9B%D0%B5_2019" title="Википедија:Такмичење у писању чланака/ЦЕЕ пролеће 2019"u003Eu003Cspan style="color:white"u003EТакмичи се у писању чланака о средњој и источној Европи од 21. марта до 31. маја!u003C/spanu003Eu003C/au003Eu003C/uu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003E";());
Википедија:Како започети нову страницу
Иди на навигацију
Иди на претрагу
Уређивање |
---|
Како започети нову страницу |
Име странице |
Упознавање |
Везе |
Обликовање |
Формула |
Организовање |
Наслов |
Исправке грешака и вандализама |
Враћање |
Чување труда |
Уређивачке скраћенице |
Комуникација |
Описивање измена |
Додаци |
Синтакса WikiHiero |
Најчешће постављана питања |
Најједноставнији начин да започнете нови чланак јесте да унесете име чланка који желите да напишете у поље испод и кликнете на дугме Направи чланак. Молимо Вас да прво претражите Википедију како бисте били сигурни да тај чланак већ не постоји под тим или неким другим сличним именом.
Садржај
1 Кратки курс
2 Дужи (препоручљив) курс
2.1 Основни принципи
3 Како отворити нову страницу
3.1 Отворите страницу са постојеће везе
4 Отворите страницу директним уписивањем Интернет адресе
5 Отворите страницу са странице за вежбање
6 Остале информације
7 Види још
Кратки курс
Пре него што започнете нову страницу, проверите да ли та страница већ постоји користећи претрагу. Увек је пожељно да нову страницу започнете пратећи мртви линк (тј. везу која води на празну страну и која је црвене боје).
Да бисте започели нову страницу, довољно је да преусмерите интернет претраживач на адресу:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Име нове странице
затим притиснете Ентер, и затим кликните на опцију Направи.
Након што сте написали нови чланак, потрудите се да га што боље повежете са другим страницама.
Дужи (препоручљив) курс
Основни принципи
- Извршите претрагу да бисте видели да ли је неко већ написао исти или сличан чланак ономе који Ви желите написати.
- Препоручујемо да започнете страницу са већ постојећег линка (такозвани "црвени линкови" који се појављују у тексту, али још увек не садрже никакав текст). погледај ниже за више информација
- Имајте на уму да би на почетку требало да стоји објашњење о чему се у том чланку говори. Ако само следите линк са већ постојеће странице и надовезујете се на контекст без претходног јасног увода, корисници који на Вашу страницу дођу пратећи неки други линк неће знати о чему се ради.
- Трудите се да име странице буде кратко и јасно.
- Морате имати контекст тј. написати кратак увод на почетку новог чланка. На пример, немојте почети чланак речима "Ово је његов трећи роман..." Ви сте можда до тог чланка дошли помоћу везе на страници славног писца X, али други корисници можда дођу с неке друге странице, па неће знати о коме се ради. Више о тој теми имате на страници на енглеском језику: Wikipedia:Establish context.
- Ниже ћете видети да можете направити страницу на коју није везана ниједна постојећа, дакле можете измислити име нове странице. Постоје ли конвенције за то? Засад само на енглеском: Wikipedia:Naming conventions. Важно је да паметно изаберете име, јер ће онда други лакше стварати везе према вама и нећете морати да преименујете страницу.
- Прва реченица мора бити потпуна. Добро је имати прву реченицу у којој је подебљана реч или реченица која је наслов странице.
- Започните страницу потпуном реченицом, а не само дефиницијом из речника. Трудите се да кључна реч, фраза или реченица која је наслов странице буде подебљана на самом почетку чланка .
- Трудите се да на самом почетку чланка означите линкове ка другим чланцима, а после по потреби године и слично.
- Написали бисте сами нови чланак, а нисте сигурни о чему? Погледајте део који се зове Кратки текстови, ту су отворене нове стране које чекају да их неко попуни. Изаберите неку тему, кликните на њу и почните. Ускоро, захваљујући Вама, та страна неће бити клица.
Како отворити нову страницу
- Започните страницу са већ постојеће везе
- Отворите страницу директним уписивањем Интернет адресе, или
- Отворите страницу (направите везу) са странице која се зове Песак
Отворите страницу са постојеће везе
Када гледате чланке у Википедији, видећете везе ка страницама које још нису написане. Такве су везе црвене боје. Када кликнете на њих, отвара се страница која каже нешто у смислу:
- Мењате ???
- Википедија још увек нема чланак под именом ???.
Да бисте започели страницу, почните да пишете у пољу испод.
У тај простор упишите свој чланак. Затим обавезно кликните на дугме "Прикажи претпреглед", које је испод прозора за измену. То ће вам приказати како ће изгледати нова страница кадa је снимите. Ако нисте задовољни, опет можете мењати страницу, а затим поново кликнути "Прикажи претпреглед". Тек кад сте сигурни да такву страницу желите, кликните на дугме "Сними страницу". Страница ће одмах бити снимљена на Википедију.
Може и другачије: ако на некој постојећој страници видите реч или фразу која треба имати своју страницу, претворите ту реч или фразу у везу на следећи начин: на постојећој страници кликните Измени, ставите дотичну реч или фразу у двоструке угласте заграде (овако:[[
име ваше странице]]
) и снимите постојећу страницу. Добили сте везу. Кликните на везу и она ће вас одвести или на страницу која већ постоји с тим насловом или на празну страницу. То је одличан начин за стварање нових чланака.
Отворите страницу директним уписивањем Интернет адресе
Један од најлакших начина да створите нову страницу јесте да упишете њено име у прозорчић где се пише интернет адреса:
- http://sr.wikipedia.org/wiki/Име_странице
Тамо где сте написали Име_странице треба уписати жељено име. На пример, ако желите да створитe страницу по имену Болести уха, грла и носа, написаћете:
- http://sr.wikipedia.org/wiki/Болести уха грла и носа
Појавиће се страница с тим насловом. Кликните на текст Направи Болести уха, грла и носа чланак и упишите чланак.
Међутим, кад направите страницу на тај начин, врло је могуће да ћете добити "сироче" тј. ниједан други чланак неће имати везу ка Вашој страници. Сироче није добра ствар, па зато додајте везе ка оним страницама које су блиске Вашој теми.
Отворите страницу са странице за вежбање
Идите на страницу која се зове Песак, кликните Измени и упишите везу (овако:[[
име ваше странице]]
) и снимите страницу на дугме "Сними страницу". Приметили сте да само додавањем заграда око имена ваше нове странице оно постаје веза ка новој страници.
Ако не можете да нађете заграде на Вашој тастатури, није проблем да ископирате заграде са неке друге стране на Вашу. То увек успева у случају свих врста специјалних знакова.
- Кликните на везу коју сте управо створили и отвориће се Ваша страница у коју ћете уписати текст.
Остале информације
Ако намеравате да правите веће измене или пишете дужи текст, боље је да прво копирате стари текст странице на свој рачунар (у Ваш омиљени програм за обраду текста), тамо га уредите, а затим коначну верзију ископирате у прозор за измену текста странице. То је корисно зато што онда можете чувати своје текстове на компјутеру и не правити збрку приликом прегледа скорашњих измена које већина сталних корисника прати редовно и по њима се управља, помаже или саветује нове кориснике. Ако снимите више пута један исти чланак са ситним променама, број редова на тој страни се драстично повећава и отежава рад.
Пажња: Википедиjа је енциклопедија отвореног садржаја. Ви доприносите слободној, јавности отвореној бази података. Све што објавите на Википедији је аутоматски заштићено ГНУ-овом Лиценцом за слободну документацију. Можете објављивати само текстове и слике на које имате ауторска права, односно које сте Ви сами написали, створили или који су јавни. Никада не објављујте текстове који су заштићени ауторским правима уколико нисте добили писмену дозволу од власника ауторских права. Дозвола би требало да буде додата на страну за разговор о чланку на који се односи и обично је изворни код електронског писма којим вам се дозвољава да објавите нешто. Смете преводити чланке из Википедија на другим језицима без икаквих устезања или питања, ово јесте Вики принцип.
Види још
- Помоћ
- Упутства
(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.084","walltime":"0.090","ppvisitednodes":"value":194,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":4666,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":204,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":14,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":662,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 13.886 1 -total"," 73.71% 10.236 1 Шаблон:Пречица"," 27.70% 3.846 3 Шаблон:If_both"," 18.63% 2.587 1 Шаблон:Садржај_помоћи"],"cachereport":"origin":"mw1296","timestamp":"20190309223700","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":131,"wgHostname":"mw1246"););